19.09.2015 - Hannover (Head of the River Leine)
|
SM 8+ | Paul Berneis, Fabian Demuth, Rasmus Henschel, Marius Hoppe, Olaf Hülshorst, Dennis Hupe, Tilmann Riesmier, Norman Schwarz, Franziska Steege (St) | Platz 5 |
02.08.2014 - 2. Ruder-Bundesliga, Rüdersdorf
|
SM 8+ | Max Allert, Paul Berneis, Pascal Geißler, Daniel Gerke, Marius Hoppe, Daniel Marquard, Jonas Marx, Salim Neumann, Dorothea Schütz (St) (Mathias Lüer, Tilman Riesmeier, Klaus Boye, Arve Soetbeer) | Platz 4 |
21.06.2014 - 2. Ruder-Bundesliga, Dortmund
|
SM 8+ | Max Allert, Paul Berneis, Pascal Geißler, Marius Hoppe, Jan Lohöfener, Daniel Marquard, Jonas Marx, Salim Neumann, Nora Wessel (St) (Mathias Lüer, Fabian Demuth, T. Riesmeier, Arved Soetbeer) | Platz 7 |
03.11.2013 - Hamburg (Fari-Cup)
|
MM 8+ A | Damian Gola, Marius Hoppe, Olaf Hülshorst, Jan Lohöfener, Jonas Marx, Herwig Rott, Markus Schlosser, Arved Soetbeer, Pascal Geißler (St) | Platz 3 |
09.10.2013 - Kettwig
|
SM 8+ | Paul Berneis, Daniel Gerke, Damian Gola, Marius Hoppe, Jan Lohöfener, Daniel Marquard, Jonas Marx, Arved Soetbeer, Dana Müller-Hoeppe (St) | Platz 3 |
05.10.2013 - Celle
|
SM 8+ | Paul Berneis, Daniel Gerke, Damian Gola, Marius Hoppe, Olaf Hülshorst, Daniel Marquard, Jonas Marx, Herwig Rott | Platz 3 |
24.-26.05.2013 - Kassel
|
SM 8+ A I | Martin Brackmann, Daniel Gerke, Damian Gola, Marius Hoppe, Mathias Lüer, Jonas Marx, Herwig Rott, Arved Soetbeer (Rgm: RV Weser Hameln | HRC-Sieg Nr. 2352) | Platz 1 |
29.09.2012 - München-Starnberg (Roseninsel-Achter-Regatta)
|
OFF 8+ | Martin Brackmann, Christoph Damm, Marius Hoppe, Olaf Hülshorst, Mathias Lüer, Jonas Marx, Herwig Rott, Arved Soetbeer, Birthe Ellinghusen (St) (HRC-Sieg Nr. 2328) | Platz 1 |
15.09.2012 - Hannover (Head of the River Leine)
|
SM 8+ | Fabian Demuth, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Olaf Hülshorst, Mathias Lüer, Herwig Rott, Markus Schlosser, Arved Soetbeer, Laura Schievink (St) | Platz 3 |
17.03.2012 - London, Großbritannien (Head of the River Race)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Fabian Demuth, Marius Hoppe, Mathias Lüer, Jonas Marx, Herwig Rott, Markus Schlosser, Arved Soetbeer, Dana Müller-Hoeppe (St) | Platz 235 |
06.11.2011 - Hamburg (Fari Cup)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Fabian Demuth, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Stefan Löhnert, Helke Neuendorff, Herwig Rott, Markus Schlosser (Rgm: RG Kassel, HRC) | Platz 5 |
17.09.2011 - Hannover (Head of the River Leine)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Fabian Demuth, Burkhard Frahm, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Jonas Marx, Helke Neuendorff, Herwig Rott, Dana Müller-Hoeppe (St) | Platz 3 |
02.04.2011 - London, Großbritannien (Head of the River Race)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Fabian Demuth, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Jonas Marx, Helke Neuendorff, Herwig Rott, Markus Schlosser, Dana Müller-Hoeppe (St) | Platz 223 |
24.04.2010 - Hamburg-Bergedorf (Dove-Elbe-Rallye)
|
SM 4x+ Gig A | Simon Brandl, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Jonas Marx, Katrin Mosch (St) (Mannschaft: Edelreservisten) | Platz 2 |
07.11.2009 - Hamburg (Fari-Cup)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Jörg Habenicht, Marius Hoppe, Stefan Löhnert, Nils Pfullmann (Rgm: RG Kassel, HRC) | Platz 4 |
19.09.2009 - Hannover (Head of the River Leine)
|
MIX 8+ A | Birthe Ellinghusen, Jana Friedrichs, Florian Hofbauer, Marius Hoppe, Yvonne Konopka, Stefan Löhnert, Dana Müller-Hoeppe, Jens Müßigbrodt, Sebastian Proske (St) | Platz 2 |
25.04.2009 - Hamburg-Bergedorf (Dove-Elbe-Rallye)
|
SM 4x+ Gig A | Marius Hoppe, Stefan Löhnert, Jens Müßigbrodt, Torsten Vercek, Christian Sperling (St) | Platz 3 |
02.11.2008 - Hamburg (Fari-Cup)
|
MIX 8+ Gig A | Christoph Damm, Fabian Demuth, Christine Elpel, Jana Friedrichs, Jörg Habenicht, Florian Hofbauer, Johanna Pardey, Barbara Speth, Marius Hoppe (St) | Platz 3 |
20.09.2008 - Hannover (Head of the River Leine)
|
MIX 8+ A | Silvia Abramowski, Klaus Boye, Jana Friedrichs, Marius Hoppe, Jens Müßigbrodt, Barbara Speth, Torsten Vercek, Simone Webske, Florian Wesemann (St) | Platz 5 |