16.09.2023 - Hannover (Head of the River Leine)
|
MM 8+ B | Ulrike Behlau, Jens Bürger, Fabian Demuth, Konstantin Elpel, Arne Kollat, Alexander Lentschig, Sergei Roife, Jan Wiebelitz, Josef van der Beck (St) | Platz 4 |
MM/MW 8+ E | Uwe Coldewey, Fabian Demuth, Monika Furtner, Birgit Geyer, Elke Neumann, Theresia Thiem, Johannes Tieck, Thomas Zanini, Gerd Salzmann (St) (HRC-Sieg Nr. 2729) | Platz 1 |
05.11.2022 - Hamburg (Fari-Cup)
|
MIX 8+ C | Fabian Demuth, Michael Kokott, Benedikt Roberg, Jan Wiebelitz, Michael Behr (St) (Rgm: Karlsruher RV Wiking / Karlsruher RK Alemania | HRC-Sieg Nr. 2696) | Platz 1 |
08.10.2022 - Berlin (Quer durch Berlin)
|
SM 8+ A | Fabian Demuth, Michael Kokott, Benedikt Roberg, Jan Wiebelitz (Rgm: WSV Altwarmbüchen) | Platz 2 |
21.09.2019 - Hannover (Head of the River Leine)
|
MM/MW 8+ Gig A | Emely Bitmead, Isabel Böselt, Lorena Born, Birgit Edelmann, Arne Kollat, Sebastian Pinke, Franziska Vergin, Imke Viemann, Fabian Demuth (St) | Platz 3 |
15.09.2018 - Hannover (Head of the River Leine)
|
SM/SF 8+ | Jessica Brüning, Fabian Demuth, Constantin Elpel, Jörg Habenicht, Paula Kasch, Johannes Piper, Lena von Häfen, Lara Wichtendahl, Marco Brockmann (St) | Platz 3 |
19.09.2015 - Hannover (Head of the River Leine)
|
SM 8+ | Paul Berneis, Fabian Demuth, Rasmus Henschel, Marius Hoppe, Olaf Hülshorst, Dennis Hupe, Tilmann Riesmier, Norman Schwarz, Franziska Steege (St) | Platz 5 |
MM/MW 8+ C | Klaus Boye, Dagmar Dabrat, Fabian Demuth, Silvia Denecke, Burkhard Frahm, Lucie Kopmann, Petra Rangen, Torsten Vercek, Frau Steuer (St) (HRC-Sieg Nr. 2490) | Platz 1 |
15.08.2015 - 2. Ruder-Bundesliga, Leipzig
|
SM 8+ | Paul Berneis, Fabian Demuth, Rasmus Henschel, Justus Höper, Dennis Hupe, Jan Lohöfer, Daniel Marquard, Tilmann Riesmeier, Franziska Steege (St) | Platz 12 |
13.06.2015 - 2. Ruder-Bundesliga, Hannover
|
SM 8+ | Paul Berneis, Fabian Demuth, Pascal Geißler, Daniel Gerke, Rasmus Henschel, Jan Lohöfer, Daniel Marquard, Tilman Riesmeier, Franziska Steege (St) (Zusätzl. Dennis Hupe, Soetbeer, Arveed, Felix Stoll, Max Allert) | Platz 10 |
16.05.2015 - 2. Ruder-Bundesliga, Frankfurt
|
SM 8+ | Paul Berneis, Fabian Demuth, Daniel Gerke, Rasmus Henschel, Dennis Hupe, Nils Janßen, Daniel Marquard, Tilmann Riesmeier, Franziska Steege (St) (Zusätzlich: J. Lohöfener, M. Lüer, J. Höper, N. Schwarz) | Platz 10 |
23.08.2014 - 2. Ruder-Bundesliga, Münster
|
SM 8+ | Max Allert, Paul Berneis, Klaus Boye, Fabian Demuth, Pascal Geißler, Daniel Gerke, Daniel Marquard, Salim Neumann, Dorothea Schütz (St) (zusätzlich: Carsten Lohmann, Rasmus Henschel, L. Timme) | Platz 9 |
15.09.2012 - Hannover (Head of the River Leine)
|
SM 8+ | Fabian Demuth, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Olaf Hülshorst, Mathias Lüer, Herwig Rott, Markus Schlosser, Arved Soetbeer, Laura Schievink (St) | Platz 3 |
17.03.2012 - London, Großbritannien (Head of the River Race)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Fabian Demuth, Marius Hoppe, Mathias Lüer, Jonas Marx, Herwig Rott, Markus Schlosser, Arved Soetbeer, Dana Müller-Hoeppe (St) | Platz 235 |
06.11.2011 - Hamburg (Fari Cup)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Fabian Demuth, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Stefan Löhnert, Helke Neuendorff, Herwig Rott, Markus Schlosser (Rgm: RG Kassel, HRC) | Platz 5 |
17.09.2011 - Hannover (Head of the River Leine)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Fabian Demuth, Burkhard Frahm, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Jonas Marx, Helke Neuendorff, Herwig Rott, Dana Müller-Hoeppe (St) | Platz 3 |
02.04.2011 - London, Großbritannien (Head of the River Race)
|
SM 8+ | Christoph Damm, Fabian Demuth, Nils Hesselink, Marius Hoppe, Jonas Marx, Helke Neuendorff, Herwig Rott, Markus Schlosser, Dana Müller-Hoeppe (St) | Platz 223 |
18.09.2010 - Hannover (Head of the River Leine)
|
MM 8+ A | Fabian Demuth, Burkhard Frahm, Jörg Habenicht, Florian Hofbauer, Olaf Hülshorst, Leon Kiesel, Sergei Roife, Hendrik Schlaab, Oliver Wallrath (St) (HRC-Sieg Nr. 2243) | Platz 1 |
24.04.2010 - Hamburg-Bergedorf (Dove-Elbe-Rallye)
|
MM 4x+ Gig B | Christian Adam, Fabian Demuth, Burkhard Frahm, Torsten Vercek, Michael Stünkel (St) | Platz 3 |
19.09.2009 - Hannover (Head of the River Leine)
|
MM 8+ B | Detlev Bahr, Klaus Boye, Fabian Demuth, Gottfried Heyn, Olaf Hülshorst, Uwe Keller, Helke Neuendorff, Torsten Vercek, Michael Stünkel (St) | Platz 4 |
MIX 8+ A | Detlev Bahr, Klaus Boye, Fabian Demuth, Franziska Lange, Gabriele Matulla, Thanke Mehrtens, Johanna Pardey, Michael Stünkel, Torsten Vercek (St) | Platz 3 |
25.04.2009 - Hamburg-Bergedorf (Dove-Elbe-Rallye)
|
MIX 4x+ Gig A | Christoph Damm, Fabian Demuth, Jana Friedrichs, Dana Müller-Hoeppe, Johanna Pardey (St) (HRC-Sieg Nr. 2149) | Platz 1 |
SF 4x+ Gig A | Sandra Bodsch, Franziska Lange, Johanna Pardey, Silke Pollak, Fabian Demuth (St) | Platz 2 |
02.11.2008 - Hamburg (Fari-Cup)
|
MIX 8+ Gig A | Christoph Damm, Fabian Demuth, Christine Elpel, Jana Friedrichs, Jörg Habenicht, Florian Hofbauer, Johanna Pardey, Barbara Speth, Marius Hoppe (St) | Platz 3 |
20.09.2008 - Hannover (Head of the River Leine)
|
MIX 8+ Gig A | Sandra Bodsch, Fabian Demuth, Florian Hofbauer, Olaf Hülshorst, Gabriele Matulla, Frank A. Oppenheim, Johanna Pardey, Silke Pollak, Christian Sperling (St) | Platz 7 |
26.04.2008 - Hamburg-Bergedorf (Dove-Elbe-Rallye)
|
MIX 4x+ Gig A | Fabian Demuth, Jana Friedrichs, Nils Hesselink, Katrin Mosch, Jasper Lehmann-Grube (St) (HRC-Sieg Nr. 2089) | Platz 1 |
04.11.2007 - Hamburg (Fari-Cup)
|
MM 4x+ Gig B | Fabian Demuth, H. F., Olaf Hülshorst, Florian Schönmetzler, Florian Wesemann (St) | Platz 7 |
15.09.2007 - Hannover (Head of the River Leine)
|
MIX 8+ Gig | Tamara Block, Klaus Boye, Fabian Demuth, Axel Eisenburger, Geesche Güldenbeck-Hoppe, Sonja Hauschild, Nils Hesselink, Anke Holzke, Olaf Hülshorst (St) | Platz 6 |
MM 8+ Gig A | Jan-Elard Behrends, Fabian Demuth, Martin Durisin, Axel Eisenburger, Olaf Hülshorst, Stefan Löhnert, Florian Schönmetzler, Torsten Vercek, Geesche Güldenbeck-Hoppe (St) (Sonderpreis: Schnellstes Gig-Boot) | Platz 6 |